Økonomisk håndsrækning til menigheder og traume-behandling

Nicklas Lautrup-Meiner på besøg i Kiryat Shmona sammen med præsten Israel -  i oktober 2024 (Foto:OA)

Ordet og Israel har netop sendt 250.000 kroner til at hjælpe ofre fra terrorangrebet 7. oktober og til messianske menigheder i Israel.

Der blev sendt 100.000 kroner til menigheden i Kiryat Shmona, som tidligere har lånt Det Danske Hus. Menigheden har været evakueret siden krigens start, og i foråret 2024 blev kirkens lokaler ramt af en af Hizbollahs raketter. Menigheden er netop rykket tilbage til byen, der ligger cirka 2 kilometer fra grænsen til Libanon.

”Vi fik en overstrømmende tak fra kirkens præstepar, der endda sagde, at det bedste ved krigen var, at de har lært Ordet og Israel at kende. Da vi besøgte lokalerne for fire uger siden, var der stadig raketsplinter i kirkens vægge, så pengene falder på et tørt sted,” forklarer landssekretær Nicklas Lautrup-Meiner, der sammen med generalsekretær Ole Andersen besøgte byen i slutningen af februar.

Kiryat Shmona-menigheden var ikke den eneste menighed i Israel, der modtog penge. Også Peniel-menigheden i Tiberias, som Ordet og Israel i mange år har samarbejdet med, fik 100.000 kroner. Menighedens skole er netop nu lukningstruet på grund af for få elever, men menigheden har besluttet sig for at kæmpe imod lukningen. De mener nemlig, at der bør gøres en undtagelse for landets eneste messianske skole.

”Menigheden er i gang med at samle underskrifter fra hele verden og spørger alle deres internationale kontakter om at kontakte deres landes politikere, for at de kan lægge pres på myndighederne i Israel. Vi vil gerne stå sammen med dem og hjælpe dem i dette arbejde,” fortæller Nicklas Lautrup-Meiner.

De sidste 50.000 blev uddelt til Keren Hayesod – Den Danske Israels-indsamling målrettet traumebehandling for ofrene for terrorangrebet den 7. oktober 2023. Sårene efter det største terrorangreb på jøder siden Holocaust er stadig åbne for mange i Israel - ikke mindst dem, der oplevede det direkte.

"Det er vigtigt for os i Ordet og Israel at støtte op om Israels folk og vise dem, at der er kristne i Danmark, der elsker Israel og ønsker dem et liv i fred fra terror. Ved at hjælpe med traumebehandling for ofrene håber vi at bringe lindring til de umenneskelige smerter mange har oplevet," siger landssekretæren.